27 Czerwiec 2019

Przelew zagraniczny

Wraz z otwarciem rynku pracy oraz możliwościami swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie wzrosła również ilość przelewów zagranicznych. To również operacje, które są podstawą wielu prowadzonych transakcji biznesowych. Wraz z tymi tendencjami zmienia się również system bankowy, który dostosowuje swoją ofertę do potrzeb klientów zarówno indywidualnych, jak i funkcjonujących w ramach kont firmowych. Szukając odpowiedniej metody, zwracamy uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo, szybkość i cenę transakcji.

Przelew na konto zagraniczne

Wysyłając pieniądze za granicę, możemy korzystać z różnych opcji. Przede wszystkim możemy założyć konto walutowe. To propozycja dla tych, którzy wysyłają często, a także korzystają z różnych walut. Dlatego właśnie najczęściej takie propozycje bankowe trafiają do sektora biznesowego oraz do ludzi pracujących za granicą. Teraz wystarczy zwykły rachunek ROR, który jest intuicyjny w obsłudze, ale generuje dodatkowe koszty związane na przykład z przewalutowaniem. Korzystając z opcji SEPA, do której należą banki Jednolitego Obszaru Płatności w Euro, wykonamy całą procedurę najszybciej i najtaniej – co istotne bez opłat dodatkowych. Dlatego właśnie to chętnie wybierana propozycja, choć przecież z zasady zawęża teren oraz walutę,  w jakiej możemy wykonać przelew. Co istotne, przed wykonaniem jakiejkolwiek operacji bankowej należy bardzo dokładnie sprawdzić, ile będzie ona nas kosztować. Instytucje finansowa mają w tej materii tak różną politykę, że zarówno w oprocentowaniu, prowizjach, pośrednictwie, spreadach czy też opłatach dodatkowych możemy znaleźć cały szereg kosztów, których na początku nie braliśmy pod uwagę.

Jak zrobić przelew zagraniczny?

Wysyłka przelewu zagranicznego online jest intuicyjna. Warto oczywiście znać numer IBAN oraz BIC banku oraz wszystkie dane odbiorcy. Sama procedura jest analogiczna do wysyłki krajowego zlecenia, z szczegółowe wytyczne są zależne od strony banku. W tej chwili to już standardowe opcje, które sprawiają, że szybko i bezpiecznie możemy wysłać określoną kwotę do odbiorcy w dowolnym kraju. Taka operacja jest najprostsza, gdy wykonamy ją z poziomu własnego rachunku bankowego lub też korzystając z ofert firm, które zajmują się transferami pieniędzy na wskazane konto. To opcja tania oraz praktyczna i nie wymaga od nas wyjścia z domu. Tradycyjny przelew walutowy może być jednak kosztowny i jeśli wysyłamy pieniądze w obrębie krajów Unii Europejskiej, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Monako, możemy korzystać  z przelewów SEPA. Wtedy mamy pewność, że zlecenie zostanie zrealizowane szybciej i taniej, a przede wszystkim będzie zwolnione ze wszystkich kosztów pośredniczących, a opłaty nie uszczuplą wysyłanej kwoty.

Ile idzie przelew zagraniczny?

Żeby wykonać przelew na zagraniczne konto, najczęściej korzystamy z indywidualnego konta bankowego. W większości taką procedurę realizuje się online. To sprawia, że pieniądze są na wskazany koncie nawet w przeciągu 24 godzin, gdy mówimy terenie Unii Europejskiej. W momencie gdy wysyłamy przelew do innego kraju poza strefy, musimy liczyć się z tym, że jego realizacja będzie trwać nawet 72 godziny. Na szybkość, z jaką realizowane są transakcje, niewątpliwie wpływają uproszczenia w zakresie księgowania wpłat, a także w fakt, że w wielu przypadkach udaje się uniknąć pośrednictwa różnych banków. To też oczywiście widać w koszcie całej operacji. W momencie kiedy rezygnujemy w pośrednictwa, automatycznie nie ponosimy kosztów a także prowizji związanych z tabelami kolejnych banków. Takie ułatwienia związane są przede wszystkim z faktem, że w obrębie strefy euro najczęściej kojarzymy ze zleceń w ramach dyrektywy SEPA (Single Euro Payments Area). Żeby móc wykonać taki przelew zagraniczny, należy mieć konto w banku, który należy do programu, a to większość z popularnych marek. W ten sposób bez konieczności posiadania rachunku walutowego możemy zlecić operację, która będzie przewalutowania według aktualnego kursu i zostanie zmniejszona o wartość spreadu.

Koszt przelewu zagranicznego

Żeby wysłać przelew zagraniczny, można korzystać z konta walutowego. To opcja, która pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale tylko w momencie, gdy wysyłamy dużo i w ramach określonych wcześniej walut. Taka opcja gwarantuje przede wszystkim, że nie są pobierane opłaty za przewalutowanie pieniędzy a także prowizja za odebranie takiego zlecania w kraju. Warto jednak dokładnie sprawdzać, w jakim stopniu operacja się po prostu opłaca, ponieważ niektóre banki doliczają opłaty na przykład za pośrednictwo lub za inne elementy transakcji. Dlatego właśnie rachunek walutowy sprawdza się przy regularnym korzystaniu. Jeśli korzystamy z tego typu transakcji okazjonalnie i ograniczamy się tylko do euro opłaca się korzystać z przelewu SEPA. Może się okazać, że będzie on bezpłatny, choć prowizje i pozostałe koszty będą zróżnicowane w zależności od tabeli opłat i wewnętrznej polityki banku. Poza tym można skorzystać również  z opcji dostępnej w ramach zwykłego konta oszczędnościowego. Koszty będą zależne oczywiście od wytycznych banku. Warto pamiętać, że ten rodzaj transakcji będzie najdroższy.