27 Czerwiec 2019

Przelew międzynarodowy

Pracujemy, uczymy się, wypoczywamy za granicą. To nie tylko modne, ale również otwiera szereg różnych możliwości. To dotyczy zarówno osób indywidualnych, jak i firm, które ze współpracy międzynarodowej uczyniły bardzo ważny element swojego funkcjonowania. Z roku na rok coraz więcej pieniędzy wysyłanych jest za granicę, a także dociera do kraju, a szereg opcji bankowych i pozabankowych pozwala szybko, tanio i bezpiecznie realizować różnego rodzaju zlecenia. Warto zwrócić uwagę, że ten sektor pośrednictwa bardzo mocno się rozbudował, co pozwala klientom znaleźć niezwykle atrakcyjne propozycje niezależnie od tego, czy zlecają tego typu usługi regularnie czy okazjonalnie. Niewątpliwie każdy ze sposobów ma swoje wady i zalety, ale w zależności od stawianych priorytetów z pewnością znajdziemy to, co wpisze się w potrzeby.

Jak można wysłać pieniądze z zagranicy?

Najczęściej, gdy zlecamy przelew z zagranicy, korzystamy z oferty banków. To najprostszy sposób zwłaszcza wtedy gdy odbiorca ma konto w Polsce. Cała procedura jest analogiczna do transakcji krajowej i jedynie trzeba pamiętać o podaniu dodatkowych numerów IBAN oraz SWIFT/BIC, które regulują międzynarodowe przelewy. Jeśli wysyłamy pieniądze do Polski z terenu Unii Europejskiej oraz Liechtensteinu, Monako, Islandii, Szwajcarii i Norwegii, opłaca się korzystać z przelewu SEPA. To najtańsza i najszybsza metoda, ponieważ cała procedura opiera się na porozumieniu między bankami. Zazwyczaj bank obciąża nadawcę opłatą stałą, która może wynieść od 0 do kilkudziesięciu złotych. Warto więc ten koszt sprawdzić w swojej placówce. Ci, którzy realizują przelew spoza wskazanej strefy i w innej walucie niż euro, najczęściej korzystają z opcji SWIFT. Jest ona droższa, a opłaty naliczane są najczęściej na podstawie procentu od wielkości wysyłanej kwoty. Oczywiście przy regularnym korzystaniu z przelewów zagranicznych w różnych walutach warto mieć konto walutowe, które ułatwia wiele operacji.

Przelew poza bankiem

Choć niezmiennie zaufaniem cieszą się przelewy bankowe warto zwrócić uwagę na fakt, że na rynku dostępnych jest szereg różnych opcji, które w większości wykorzystują internet w transferach. Przelew zagraniczny z obcej waluty z odbiorem z złotówkach można zrealizować na przykład w kantorach online. To opłacalna propozycja, szczególnie jeśli chcemy wysłać walutę inną niż euro. Z zasady wymienia się w kantorze walutę na złotówki i następnie zleca się przelew już w naszej walucie. Kolejnym sposobem jest korzystanie z prostego rozwiązania PayPal. Jedynym ograniczeniem może być to, że zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą mieć założone konta w tym systemie. W momencie gdy wpłacamy pieniądze na swój rachunek, podajemy na stronie e-mail odbiorcy i kwotę przelewu. Adresat otrzymuje natomiast informację, że jego konto zostało zasilone. Wadami tego rozwiązania może być dłuższy czas oczekiwania na pieniądze szczególnie przy wypłacie z PayPal na konto bankowe. Poza tym nowi użytkownicy mają narzucony określony limit transakcji, a one same nie należą do najtańszych. Mamy wysoką prowizję plus stałą opłatę za przewalutowanie. Dlatego właśnie wiele osób korzysta z przekazów pieniężnych realizowanych przez różne firmy. Wystarczy się zarejestrować w na wybranej stronie i wpisać dane odbiorcy i kwotę przekazu. Oczywiście całą operację można wykonać również w placówkach. Odbiorca natomiast otrzyma pieniądze po przedstawieniu dokumentu z numerem kontrolnym. W przypadku dużych firm pośredniczących wszystkich formalności można dopełnić w placówkach, bankach, na poczcie w wybranych walutach lub w złotówkach. Jest to jednak dość droga metoda. Dlatego właśnie ciekawą alternatywą stały się strony internetowe firm pośredniczących w przelewach zagranicznych. To szybka, tania i nieskomplikowana opcja, która cieszy się dużym zaufaniem klientów. Warto pamiętać, że w opcji ekspresowej pieniądze mogą być na koncie odbiorcy nawet w czasie 30 minut. Za to oczywiście trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Standardowo opłaty są stałe i niezależne od kwoty przekazu. Płacimy natomiast marżę pośrednikowi i jest ona wyceniana procentowo od przewalutowania w zależności od kwoty i kraju, z którego jest wykonywany przelew. Dlatego właśnie przed wykonaniem konkretnej firmy warto sprawdzić koszty. Firmy kuszą szczególnie nowych klientów, oferując pierwszy przelew za darmo. To atrakcyjna propozycja, która pomaga przekonać się do tej opcji.